Fabletown News

Rewolucja w ogrodach Woodlands

Nie od dziś wiadomo, że koniec wiosny i początek lata jest okresem, w którym ogrodnicy z Woodlands mają najwięcej pracy. Tym razem, o pomoc poproszono uczniów Zespołu Szkół im. Ch. H. Andersena oraz wolontariuszy - wszystkich chętnych Baśniowców, którzy kochają rośliny i chcą, aby to miejsce wyglądało jeszcze wspanialej.
Nie od dziś wiadomo, że po zmroku w sklepie Golden Goose dzieją się dziwne rzeczy. Spadające z półek produkty, latające mopy i samo-jeżdżące wózki. Tym razem, właściciel sklepu stracił cierpliwość i postanowił wytoczyć wojnę złośliwym duchom. Wynajął specjalistów, którzy mają pozbyć się natrętnych mieszkańców.Bufkin donosi, że...

...po tym, jak Vanessa bohatersko pomogła rozstrzygnąć spór w sprawie skradzionych czekoladek, w barze Trip Trap panuje większy ruch. Nie chodzi jednak o promocję piwa ani nowe piosenki Kapitana Haka. Otóż, wielu Baśniowców szuka darmowej porady "jak żyć" u uroczej barmanki. Podobno pomogła już w niejednej sprawie! Najnowszą z nich jest tajemnicze zniknięcie szamponu, który został skradziony w biały dzień, wprost z łazienki Erwina!
"Zbliża się apokalipsa zombie!" - donoszą nagłówki gazet z dzielnicy Doczesnych sąsiadujących z naszym Fabletown, którzy spanikowali na widok spacerującego po ulicach samotnego zombie. Tymczasem, to tylko jeden z pacjentów Victora wydostał się ze szpitala i wybrał się na wycieczkę. Z kolei przy wszystkich lokalach i tablicach ogłoszeń w Fabletown, pojawił się komunikat z prośbą do wrażliwszych Baśniowców, by nie atakowali zombie. W końcu to też Baśniowcy, prawie tacy jak my!

FAQ i Słowniczek - stare!

Słowniczek


Baśniowcy - mieszkańcy Baśniowych Krain. Są to zarówno istoty magiczne i nadnaturalne, a także zwyczajni mieszkańcy Baśniowych Światów.

Docześni – zwykli, niczego nieświadomi ludzie; mieszkańcy Świata Doczesnego

Świat Doczesny - nasza rzeczywistość

Glamour – czar, dzięki któremu zwierzęcy bohaterowie przybierają ludzką formę. Jest bardzo drogi i produkowany przez Wiedźmy z 13 piętra apartamentowca Woodlands

Portale - magiczne przejścia prowadzące z Baśniowych Krain do Świata Doczesnego i odwrotnie. W Fabletown znajduje się tylko jeden Portal (w archiwum Woodlands, pilnowany przez Bufkina), natomiast w baśniowym świecie jest ich wiele. Baśniowcy w Fabletown mogą z niego korzystać tylko po uzyskaniu pozwolenia i przenoszą się zazwyczaj na własną odpowiedzialność.


F.A.Q.


Czy blog jest czymś inspirowany?
Odp. Serią komiksów "Fables" oraz grą "Wolf Among Us".

Nie znam komiksu ani gry. Czy poradzę sobie na blogu?
Odp. Z pewnością! Fabuła oraz wszystkie zakładki zostały napisane w taki sposób, by osoby nieznające komiksów i gry nie miały kłopotów ze zrozumieniem tego świata. Nie obowiązuje również wiedza spoza fabuły opisanej na blogu. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości Administracja służy pomocą.

Czy tworząc postać muszę sugerować się jej historią opisaną w serii komiksów lub w grze?
Odp. Absolutnie nie. Jedyną zasadą dotyczącą historii danej postaci jest uwzględnienie jej przygód opisanych w konkretnej baśni czy bajcę. Od Autora zależy, czy jej dalsze losy oprze na fabule komiksu/gry, czy wymyśli je według własnego pomysłu.

Pomimo nieznajomości komiksu i gry chciałabym/chciałbym stworzyć postać według fabularnego kanonu. W jaki sposób mogłabym poznać jej historię?
Odp. W zakładce "Poszukiwani" zostało opisanych kilku kanonicznych bohaterów, których można przejąć. Wiele ciekawych informacji można wyczytać np. na stronie Fables Wiki.

Czy wiek postaci i jej historia po przybyciu do NY jest w pełni do wykreowania przeze mnie?
Odp. Tak, autor ma w tej kwestii wszelką dowolność i nie zostanie zbesztany nawet za najbardziej pokręconą fantazję. Należy jednak trzymać się pełnej oryginalnej historii, bo musicie pamiętać, że postacie do NY przeniosły się po wydarzeniach mających miejsce w ich bajkach.

Czy Docześni wiedzą o istnieniu Fabletown?
Odp. Owszem, ale jest to dla nich jedynie normalna dzielnica, w której nie widzą niczego nadzwyczajnego. Nie istnieje jednak żadna bariera, która chroni wzrok Doczesnych od widzenia magii oraz prawdziwych form postaci, więc ci muszą mieć się na baczności. Zazwyczaj jednak Doczesny, który widział cokolwiek nie z tego świata uznawany jest za szaleńca.

Czy istnieje możliwość stworzenia postaci Doczesnego?
Odp. Jasne! To mogłoby być interesujące.

Czy "martwe" postacie można ożywić?
Odp. Jak najbardziej. Autor może wymyślić historię, w jaki sposób dana postać została ożywiona i ma w tej kwestii wolną rękę.

Ile czasu bohaterowie przebywają w NY?
Odp. W tej kwestii również panuje całkowita dowolność. Autor sam ustala, czy jego postać mieszka w Fabletown 50 lat, 5 lat, czy właśnie do niego przybył.

Czy wojna w Baśniowym Świecie jest jedynym powodem, dla którego każdy bohater przeniósł się do Fabletown?
Odp. Autor może sam określić powód, dla którego jego postać przeniosła się do Nowego Jorku. Może to być wojna (a co za tym idzie, zniszczenie jego domu, utrata majątku itp.), ciekawość, chęć zmiany, ucieczka z innego powodu, etc.

Postaci z legend miejskich pochodzą z Baśniowego Świata, czy Świata Doczesnych?
Odp. Uznajemy, iż są to bohaterowie pochodzący z Baśniowych Krain, którzy posiadali własne portale, którymi przedostawali się do naszego świata kiedy tylko mieli na to ochotę.

Czy bohaterowie, którzy istnieli naprawdę, jak Vlad Tepes czy Pocahontas, traktowani są jako Baśniowcy?
Odp. Możemy uznać, iż urodzili się jako Docześni, którzy przedostali się do Baśniowych Krain otrzymując status postaci legendarnych, inspirujących wielu twórców. Jest to jednak tylko podpowiedź dla Autorów, którzy mogą po tym względem wykreować historię postaci legendarnej według własnego pomysłu.