Fabletown News

Rewolucja w ogrodach Woodlands

Nie od dziś wiadomo, że koniec wiosny i początek lata jest okresem, w którym ogrodnicy z Woodlands mają najwięcej pracy. Tym razem, o pomoc poproszono uczniów Zespołu Szkół im. Ch. H. Andersena oraz wolontariuszy - wszystkich chętnych Baśniowców, którzy kochają rośliny i chcą, aby to miejsce wyglądało jeszcze wspanialej.
Nie od dziś wiadomo, że po zmroku w sklepie Golden Goose dzieją się dziwne rzeczy. Spadające z półek produkty, latające mopy i samo-jeżdżące wózki. Tym razem, właściciel sklepu stracił cierpliwość i postanowił wytoczyć wojnę złośliwym duchom. Wynajął specjalistów, którzy mają pozbyć się natrętnych mieszkańców.Bufkin donosi, że...

...po tym, jak Vanessa bohatersko pomogła rozstrzygnąć spór w sprawie skradzionych czekoladek, w barze Trip Trap panuje większy ruch. Nie chodzi jednak o promocję piwa ani nowe piosenki Kapitana Haka. Otóż, wielu Baśniowców szuka darmowej porady "jak żyć" u uroczej barmanki. Podobno pomogła już w niejednej sprawie! Najnowszą z nich jest tajemnicze zniknięcie szamponu, który został skradziony w biały dzień, wprost z łazienki Erwina!
"Zbliża się apokalipsa zombie!" - donoszą nagłówki gazet z dzielnicy Doczesnych sąsiadujących z naszym Fabletown, którzy spanikowali na widok spacerującego po ulicach samotnego zombie. Tymczasem, to tylko jeden z pacjentów Victora wydostał się ze szpitala i wybrał się na wycieczkę. Z kolei przy wszystkich lokalach i tablicach ogłoszeń w Fabletown, pojawił się komunikat z prośbą do wrażliwszych Baśniowców, by nie atakowali zombie. W końcu to też Baśniowcy, prawie tacy jak my!

Kogo mogę stworzyć?

Jakie postacie można tworzyć:


 • Wszystkie postacie pochodzące z bajek i baśni z całego świata.
  Mogą być to zarówno krótkie rymowane bajki, wierszyki, śpiewane rymowanki i kołysanki, klasyczne baśnie (np. autorstwa braci Grimm, Andersena, Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy i inne). Tworząc postać możecie opierać się na konkretnej wersji utworu, na jej filmowej/animowanej adaptacji lub też łączyć ze sobą kilka różnych przedstawień danej historii.
  Do tej kategorii zaliczamy również klasyczne powieści o cechach bajki/baśni, jak Alicja w Krainie Czarów, Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Piotruś Pan, Pinokio i inne.

 • Wszystkie postacie pochodzące z legend i folkloru.
  Mogą to być znane legendy z całego świata, także opisywane w eposach i poematach, do których zaliczają się m.in. Beowulf czy Odyseusz. Również przeróżne lokalne, regionalne opowieści wywodzące się z folkloru, a wiec konkretne nimfy, syreny, trolle, smoki *, również potwór z Loch Ness czy Chupacabra. Podobnie jak w przypadku baśni, również legendy mogą pochodzić z dowolnej epoki, a co za tym idzie również współczesne, tak zwane miejskie legendy, jak Slender Man, Jersey Devil czy Krwawa Mary.

 • Postacie określane mianem "legendarnych".
  Dotyczy bohaterów, którzy istnieli naprawdę lub podejrzewamy, iż istnieli naprawdę, na temat których krąży wiele legend (nie tylko nadprzyrodzonych), a ich życie stało się inspiracją do tworzenia wierszy, powieści, filmów, animacji, etc. Przykładami mogą być: Dracula, Rasputin, Ragnar, Czarnobrody, Calico Jack, Virginia Dare, Kuba Rozpruwacz, Buffalo Bill, Pocahontas, Robin Hood, bohaterowie legend arturiańskich i inni.

 • Postacie pochodzące z mitologii.
  Postacie z mitologii z różnych stron świata, takie jak mityczne stworzenia, np. centaury, olbrzymy, trolle, smoki, sfinksy, chimery *, Huginn, Muninn, indiańskie duchy i inne. Bohaterowie i herosi, jak: Odyseusz, Herkules, Prometeusz, Herne, Sigurd Fafnesbane, itp.
  UWAGA! Nie dotyczy mitologicznych bogów!

 • Postacie klasyki literatury fantastycznej, przygodowej i horroru.
  Bohaterowie pochodzący z klasycznych dzieł literatury przygodowej, do których możemy zaliczyć powieści takie jak Hrabia Monte Christo, Tarzan, Biały Kieł, Przygody Tomka Sawyera, Kopalnie Króla Salomona, Conan Barbarzyńca, Niewidzialny Człowiek, Wyspa Skarbów, Dzwonnik z Notre Dame, bohaterowie utworów m.in.: Arthura Conan Doyle'a, Charlesa Dickensa, Herberta George'a Wellsa itp. A także dramatów Williama Szekspira.
  Bohaterowie pochodzący z klasycznych dzieł literatury horroru, takie jak Dracula, Wilkołak, Frankenstein, Doktor Jekyll, Jeździec bez głowy etc., a także bohaterowie utworów Edgara Allana Poe.
  UWAGA! W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań odnośnie konkretnego tytułu - zachęcamy do kontaktu z Administracją.

 • Antropomorficzne personifikacje.
  Czyli postacie będące uosobieniem pewnych zjawisk lub stanów. Najbardziej znaną i pojawiającą się w wielu baśniach personifikacją jest Śmierć. Można do nich zaliczyć również postacie takie jak Morowa Dziewica, Czerwona Śmierć, Matka Natura, Czas czy Starość oraz pory roku czy miesiące.

 • Docześni.
  Czyli zwykli ludzie, pochodzący z naszego świata, nieobdarzeni żadnymi nadnaturalnymi mocami czy zdolnościami, którzy mieszkają w Nowym Jorku lub przypadkowo znaleźli się w dzielnicy Fabletown. Niemający pojęcia o tym, kim naprawdę są mieszkańcy dzielnicy.

 • Kanoniczni bohaterowie Fables i Wolf Among Us.
  Dotyczy wszystkich postaci, które pojawiły się w serii komiksów Fables oraz grze Wolf Among Us, także Doczesnych. Wykaz postaci można znaleźć na stronie Fables Wiki.

Jakich postaci nie można tworzyć:


 • Wszystkich postaci pochodzących z filmów, seriali, animacji i innych utworów nie opartych na żadnej baśni ani legendzie, np. Toy Story, Madagaskar, Epoka Lodowcowa, Pora na Przygodę, Roman Barbarzyńca, Asterix, Gdzie jest Nemo, Zakochany Kundel, Król Lew, Aryskotraci, 101 Dalmatyńczyków i innych. Dotyczy również postaci, które pojawiają się w utworach opartych na baśniach/legendach, jednak zostały stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby danego utworu, jak Florek i Sebastian (Mała Syrenka Disneya), Mushu (Mulan Disneya), Pascal (Zaplątani Disneya) i inni.

 • Bohaterów filmów i powieści fantasy, takich jak Władca Pierścieni, Harry Potter, Piraci z Karaibów, Wiedźmin i innych.
  UWAGA! Wyjątkiem są klasyczne powieści fantasy o cechach baśni - wymienione wcześniej.

 • Postaci pochodzących z horrorów współczesnych, nowożytnych, jak Freddie Krueger, Jason Voorhees, Leatherface, Jigsaw i inni.

 • Postaci mitologicznych bogów, do których zaliczamy m.in.: Zeusa, Atenę, Afrodytę, Ozyrysa, Ra, Odyna, Thora, Dagdę.
  W przypadku chęci stworzenia postaci bogów, zapraszany na nasz blog partnerski - American Gods.

 • Postaci historycznych, nie będących przy tym bohaterami baśni/legend np. historyczni władcy, odkrywcy itp.


* - Postacie ogólne, nie przedstawiające żadnej konkretnej postaci z konkretnego utworu, np. wampir, syrena, czarownica, diabeł mogą pojawić się na blogu w ilości więcej niż jedna. W przypadku chęci stworzenia drugiej lub kolejnej postaci tego typu, prosimy jednak o konsultację/zapoznanie się z kartą wcześniejszych postaci, w celu uniknięcia dublowania historii.
Ten limit nie dotyczy konkretnych postaci, jak wampir Dracula czy czarownica z Jasia i Małgosi.


UWAGA!

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, czy wybrana przez Was postać kwalifikuje się na bloga, warto skonsultować pomysł z Administracją.